3 Ekim 2012 Çarşamba

Dertsiz Oyun


Kumbaracı50'de 26. oyununu oynayan "Dertsiz Oyun" Altıdan Sonra Tiyatro'nun doğaçlama ile kurguladığı aslında "dertli" bir oyun. Oyunun derdi ise biziz. Yani seyirci. On iki kişilik kadrosunun perfonmansı ile 50 dakika süren oyun; seyircinin sahip olduğu maskeleri seyircisi olduğu oyunda abartılı bir beden diliyle anlatıyor.

Yanlış okumadınız beden dili ile... Çünkü 50 dakikalık oyun boyunca tek bir kelime duyuyorsunuz o ise "aferin". Başka tek kelime yok. Boşa beklemeyin. Herşeyi o 12 kişinin yüzünde ve bedeninde gözlemlemek zorundasınız. Ve tamamen pusulasızsınız.

İşte tam bu yüzden çok başarılı bulduğum bir oyun oldu. Çünkü aldığınız ve yaptığınız tüm eleştiriler öznelleşiyor. Size bir ayna tutuyor ve sizin aynada gördükleriniz; sadece sizin objektif gözünüze bağlı. İster üzerinize alır ve oyunun parçası olursunuz, isterseniz bu başkalaşımın dışında kalırsınız.

Dertsiz Oyun'la ilgili detaylı bilgi ve oyun günleri için lütfen buyrunuz; http://www.kumbaraci50.com/index.php?option=com_content&view=article&id=249%3Adertsiz-oyun-kumbarac50-ueclemesi&catid=37%3Ahaber-icerikleri&lang=tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder